OC PRZEDSIĘBIORCY – CZYM JEST I DLACZEGO WARTO W NIE ZAINWESTOWAĆ
04 stycznia 2018 - 13:57

OC PRZEDSIĘBIORCY – CZYM JEST I DLACZEGO WARTO W NIE ZAINWESTOWAĆ

Przedsiębiorcy to osoby, które muszą wykazywać umiejętność tzw. multitaskingu, czyli wykonywania wielu czynności jednocześnie. Prowadzenie biznesu sprowadza się często do obsługi nawet kilkuset klientów, załatwiania spraw formalnych i podejmowania decyzji związanych z nieprzewidzianymi zdarzeniami. Im większe przedsiębiorstwo, tym więcej spraw na głowie. Warto więc przemyśleć wykupienie OC dla przedsiębiorcy, które może w skrajnym wypadku uratować firmę przed bankructwem.


Czym jest OC dla przedsiębiorstw?
Zacznijmy od podstaw – czym jest ubezpieczenie dla średnich i dużych podmiotów gospodarczych. Z założenia istnieje po to, by zapewnić właścicielowi firmy ochronę w sytuacji, gdy klient składa roszczenie z powodu szkody, jaką wyrządził mu przedsiębiorca. Odnosi się to zarówno do usług, jak i produktów. Wyjaśnimy na konkretnym przykładzie jakie są to przypadki.


Załóżmy, że jesteś przedsiębiorcą sprzedającym uszczelki do rur doprowadzających wodę do budynków. Obsługujesz sporą liczbę klientów detalicznych i hurtowych, przez co każdego miesiąca wysyłasz duże ilości uszczelek. Nie produkujesz ich samodzielnie, tylko sprowadzasz od dostawcy. Polegasz więc na tym, że producent zadba o wysoką jakość i bezpieczny transport. Z powodu pośpiechu doszło jednak do uszkodzenia partii uszczelek w magazynie, przez co do Twoich klientów trafił wadliwy towar. Zamontowane uszczelki spowodowały przecieki w instalacji wodociągowej, prowadząc do zalania budynków i wyrządzenia wielkich strat finansowych.


W tym momencie zdenerwowani klienci występują z roszczeniem o pokrycie szkód, które wynikły przez uszczelki, które od Ciebie kupili. Nie interesuje ich, że winę ponosi producent, a nie Twoja firma. W najgorszej sytuacji zmuszony będziesz do pokrycia kosztów naprawy wszystkich szkód, co może zrujnować finansowo Twoją firmę. Jeśli jednak posiadasz ubezpieczenie OC dla podmiotów gospodarczych, wtedy pieniądze zostaną wypłacone przez ubezpieczyciela, ratując Cię przed kłopotami z płynnością finansową.


Dlaczego warto zainwestować w OC przedsiębiorcy?
Najważniejszym powodem, dla którego opłaca się wykupić ubezpieczenie OC przedsiębiorcy, jest nieprzewidywalność zdarzeń. O ile wspomniany przykład z firmą sprzedającą uszczelki jest dosyć pesymistycznym scenariuszem, to możemy wymienić mnóstwo bardziej popularnych sytuacji, które mają miejsce znacznie częściej i dotyczą każdej firmy, bez względu na branżę.


Klient podczas wizyty w biurze może poślizgnąć się na podłodze, uszkadzając sobie biodro. Pracownik dostarczający towar do klienta może zahaczyć o lusterko samochodu. Usługa może zostać wykonana z opóźnieniem, narażając klienta na straty finansowe. Jak widzisz, są to sytuacje z życia wzięte, które mogą skończyć się sprawą sądową i obowiązkiem wypłacania długoterminowego odszkodowania. Sam decydujesz, czy będziesz ponosić te koszty z budżetu firmy, czy skorzystasz z pomocy firmy ubezpieczeniowej, która przejmie ten obowiązek na siebie.


Jeśli zdecydujesz się na zakup OC dla przedsiębiorcy, zwróć uwagę na to, co obejmuje zakres ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe oferują bowiem klauzule dodatkowe, które są opracowane z myślą o konkretnych firmach, na przykład o przedsiębiorstwach transportowych lub budowlanych. Wybierz tylko te klauzule, które obejmują zdarzenia mogące dotyczyć twojej firmy. Dodatkowe klauzule to wyższy koszt ubezpieczenia, który czasami okaże się zwyczajnie zbędny.


KONTAKT DLA MEDIÓW

Justyna Szafraniec

Justyna Szafraniec

Rzecznik prasowy

Grupa Generali

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z Polityką prywatności, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych.